Piłkarski mundial 2018 - Sarańsk

Sarańsk leży w dorzeczu środkowej Wołgi, 650 km na południowy wschód od Moskwy. Jest stolicą Autonomicznej Republiki Mordowii. Jest to nieduże (340 tys. mieszkańców) miasto, znane od połowy XVII w. jako twierdza na wschodnich rubieżach Państwa Moskiewskiego. Założona była na terenach zaludnionych wówczas przez Mordwinów (pochodzenia fińskiego) i Tatarów. Były to dzikie pola, bezkresny step. Dziś Sarańsk zamieszkały jest w dwóch trzecich przez Rosjan, prawie w jednej trzeciej przez Mordwinów i niewielką ilość Tatarów. W przeszłości gród był ważnym punktem obrony podczas buntu Stiepana Razina i Jemieliana Pugaczowa.
W opinii turystów jest to miasto wyróżniające się czystością, przestronnymi placami, mnóstwem fontann i zieleni. Największy park położony jest na 40 hektarach. Pięć razy Sarańsk zdobywał pierwsze miejsce w konkursie na przyjazne mieszkańcom miasto. Miasto przyciąga studentów, także zagranicznych, do trzech dużych uczelni. Posiada sześć teatrów i dziesięć muzeów. Najsłynniejsze z nich im. Stiepana Erzi eksponuje rzeźby tego światowej sławy rzeźbiarza, nazywanego rosyjskim Rodinem, znanego w Południowej Ameryce, Włoszech i Francji. Spośród licznych ciekawych obiektów architektury warto wspomnieć zbudowaną w 2006 roku w stylu neobizantyjskim katedrę pw. kanonizowanego w 2001 roku admirała Fiodora Uszakowa. Ciekawość może wzbudzać oryginalny pomnik -  „Rodzina idzie do cerkwi”.
Sarańsk jest miastem zasłużonym dla sportu. Są tu dwie znane szkoły sportowe, które wychowały rzeszę medalistów olimpijskich. To wzięto pod uwagę wybierając je na miejsce Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Przygotowując miasto do tej sportowej imprezy zainwestowano w remont dworca kolejowego, budowę nowego terminalu lotniczego, nowe drogi i rozwiązania komunikacyjne, zbudowano miasteczko przy stadionie, które potem zasili pulę mieszkań komunalnych. 
Najważniejszy dla Mistrzostw obiekt - stadion Mordowia mieści 45 tysięcy widzów (po Mistrzostwach przystosowany zostanie do 30 tys.). Kosztował 15,8 mld rb. Na nim rozegrane zostaną mecze między: Danią i Peru, Japonią i Kolumbią, Iranem i Portugalią oraz Tunezją i Panamą.

Najmniej znany ze wszystkich miast-gospodarzy mundialu, Sarańsk wzbudza zrozumiałe zainteresowanie mediów, m.in. znanego brytyjskiego blogera i dziennikarza BBC, Bena Tanevera

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną prezentacją FIFA, dotyczącą Sarańska: miasta-gospodarza piłkarskiego mundialu 2018 w Rosji:

https://www.youtube.com/watch?v=GC1UpSrpdOA

Opracowała: Prof. dr hab. Hanna Kowalska-Stus

Katedra Kultury Bizantyńsko-Prawosławnej