Piłkarski mundial 2018 - Samara

 

Samara – miasto położone w środkowym biegu Wołgi, na jej lewym brzegu (Zbiornik Saratowski). Brzeg prawy niemal nie jest zurbanizowany i zachował cenne walory przyrodnicze i rekreacyjne.

Miasto liczy niemal 1,2 mln mieszkańców, z okolicznymi miejscowościami tworząc potężną, trzecią w Rosji aglomerację (2,7 mln). Stanowi ważny ośrodek przemysłowy oraz regionalne centrum edukacyjne i kulturalne.

Samarę założono w 1586 roku, jako jedną z twierdz rozszerzającego się na wschód moskiewskiego państwa. Szybko jednak rolę militarną wyparła handlowa, bazująca na ważnym porcie, a później i transporcie kolejowym.

Zmieniająca się na przestrzeni wieków rola i pozycja Samary, a także bogactwo i ambicje jej urzędników i kupców, znalazły odzwierciedlenie w miejscowej architekturze. Samara jest jednym z nielicznych tak dużych rosyjskich miast, które zachowały w centrum znaczącą część starych zabudowań. Przede wszystkim wspomnieć należy drewnianą architekturę Samary: urokliwe, nieraz bogato zdobione domy – dziś najczęściej niestety niszczejące. Ze względu na zły stan większości z nich architektura ta jest przez mieszkańców niedoceniana. Fakt ten – oraz presja deweloperów – skutkują tym, że bezpowrotnie znikają kolejne cenne obiekty. Innym stylem wyraźnie obecnym w krajobrazie miasta jest secesja, zwana niekiedy samarską. Nie brak i eklektyzmu. Wybudowany na początku XX wieku w stylu neogotyckim tzw. Polski Kościół jest jednym z ważniejszych symboli i atrakcji miasta. Również okres radziecki pozostawił ciekawe obiekty (konstruktywistyczna fabryka-kuchnia na planie sierpa i młota z 1932 roku, i in.).


W czasie II wojny światowej Samara (w okresie radzieckim przemianowana na Kujbyszew) przejęła część stołecznych funkcji: tutaj ewakuowano ważne instytucje kulturalne (Teatr Bolszoj), fasadowe polityczne (rząd, Rada Najwyższa) czy placówki dyplomatyczne. Na wypadek zdobycia Moskwy przez wojska niemieckie planowano ewakuować tutaj również Stalina – zachował się stworzony dla niego w centrum miasta bunkier, głęboki na 37 metrów, dziś udostępniany turystom.

W Samarze odbędzie się 6 meczów na nowym stadionie Samara Arena, mieszczącym 42 tysiące widzów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego FIFA, ukazującego Samarę – jedno z miast gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej 2018:

https://www.youtube.com/watch?v=gpMvd_yYft4

Opracowała: Mgr Kinga-Nędza Sikoniowska

Asystentka naukowa, Zakład Antropologii Kultury Rosyjskiej

Kościelisko-Kraków-Krasnojarsk