Piłkarski Mundial 2018 - Rostów nad Donem

Rostów nad Donem –  to największe miasto w południowej Rosji – leży w odległości 1226  km od Moskwy. Usytuowane na prawym brzegu rzeki Don, w odległości niespełna 50 km od jej ujścia do Morza Azowskiego. Rzeka światowy rozgłos zyskała dzięki wyróżnionej nagrodą Nobla epopei „Cichy Don” Michaiła Szołochowa. Sugestywne pejzaże stepów naddońskich stały się dynamiczną scenerią dla filmu Iwana Wyrypajewa „Euforia”. 
Na sprzyjające warunki geograficzne i strategiczne dla lokalizacji przyszłego miasta zwrócił uwagę już Piotr I pod koniec XVII wieku, choć miasto założone zostało w 1749 r. ukazem carycy Jelizawiety Pietrownej, a dziesięć lat później rozpoczęto budowę twierdzy dla obrony południowych granic rosyjskich. 
Z ilością mieszkańców liczącą ponad 1 125 tysięcy Rostów nad Donem zajmuje 10 pozycję w Rosji. Nieoficjalnie miasto nazywane jest także „Bramą Kaukazu”, czy też „Południową stolicą Rosji”. Dla odróżnienia od Rostowa Wielkiego, znajdującego się w słynnym „złotym pierścieniu” historycznych miast staroruskich – nazwa zyskała drugi człon, wskazujący na odmienne usytuowanie – „nad Donem”. Co ciekawe, można także zetknąć się z niezrozumiałym dla obcokrajowca określeniem „Rostów – tato”, które odwołuje się do kryminalnej historii Rosji carskiej, kiedy to przyjeżdżali i osiedlali się tam przestępcy, uciekinierzy z więzień, bądź z katorgi. 

Obecnie Rostów nad Donem to potężne centrum administracyjne, stolica jednego z bardziej rozwiniętych regionów naukowo-przemysłowo-kulturalnych, ważny węzeł komunikacyjny i transportowy, zapewniający połączenia z trzema morzami: Czarnym, Azowskim i Kaspijskim.

Pośród wszystkich rosyjskich miast – organizatorów Mundialu 2018 Rostów nad Donem posiada dodatkową przewagę – to ojczyzna znanego w Rosji rapera Basty (pseudonim artystyczny Wasilija Wakulenki), który jest autorem rosyjskojęzycznej wersji hymnu tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej noszącej znamienny tytuł – „Milion głosów”. 
Nieprzypadkowo obecnie rap cieszy się ogromną popularnością w Rosji, a gatunkowi temu sprzyja aura wszechobecnych postsowieckich blokowisk i rozległych dzielnic robotniczych. Piosenka stanowi remake hymnu promującego Mundial 2018 „Colors”, wykonanego przez Jasona Derulo we współpracy z koncernem Coca-Cola oraz wytwórnią Warner Music.
„Mistrzostwa świata w piłce nożnej FIFA™ to olbrzymie wydarzenie, które wita nasz kraj. Cieszę się, że mam z nim związek zarówno jako miłośnik futbolu, ale i Ambasador z ramienia Rostowa nad Donem, miasta organizatora MŚ oraz muzyk” – oświadczył znany kompozytor i producent Basta.  
Miasto od roku 1930 dysponuje stadionem «Olimp-2», który może pomieścić niemal 16 tysięcy widzów oraz pozostaje w użyciu do dnia dzisiejszego. Jednakże w trwających tegorocznych mistrzostwach służy jedynie jako stadion treningowy.
Szalę pierwszeństwa przejął supernowoczesny stadion «Rostów Arena», który w 2015 roku z myślą o Mistrzostwach świata w piłce nożnej 2018 postanowiono wybudować na lewym brzegu Donu. Przygotowany na trzykrotnie większą ilość widzów wyróżnia się oryginalnymi pomysłami architektonicznymi. Kształt dachu naśladuje formę naturalnych zakoli i fal Donu. Północne trybuny pozwalają na podziwianie pejzażu rzeki. Z drugiej strony można ucieszyć oko widokiem centrum miasta. 

Na stadionie odbywają się  4 mecze fazy zasadniczej:
17 czerwca Brazylia – Szwajcaria
20 czerwca Urugwaj – Arabia Saudyjska
23 czerwca Korea Południowa – Meksyk
26 czerwca Islandia – Chorwacja

I dodatkowo 2 lipca mecz 1/8 finału 

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną prezentacją FIFA na temat tego miasta-gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej 2018: 

https://www.youtube.com/watch?v=ZKo7dDKBRMU

Opracowała: Dr Elżbieta Żak

Zakład Rosjoznawstwa