Piłkarski Mundial 2018 - Petersburg

Petersburg - północna stolica Rosji i największe po Moskwie miasto Federacji Rosyjskiej. Z uwagi na jego położenie, u ujścia Newy do Zatoki Fińskiej (Morze Bałtyckie), nazywany często rosyjskim oknem na świat. Zbudowany od podstaw u zarania XVIII wieku przez forsującego europeizację Rosji cara Piotra I, aż do 1918 roku pozostawał stolicą Imperium i zarazem symbolem rosyjskich ambicji międzynarodowych.

Pomimo utraty statusu siedziby władz państwowych i przemianowania w 1924 roku na Leningrad, miasto utrzymało swoją dynamikę, pozostając wciąż matecznikiem rosyjskiej inteligencji i świata kultury. Petersburg/Leningrad nie przestawał budzić skrajnych uczuć, wyrażanych przez kolejne pokolenia rosyjskich twórców kultury: Puszkina, Gogola, Dostojewskiego czy Achmatową. Dzisiaj Petersburg, pomimo swojej wielkości (liczy 5,5 mln mieszkańców), stanowi kontrast wobec "szybkiej" Moskwy, co niedawno uchwycili w kadrze twórcy filmu Piter FM.

Petersburg przyciąga turystów z całego świata. Niemal 7 mln osób odwiedzających w ciągu roku to, między innymi, efekt Białych Nocy, które u schyłku czerwca sprawiają iż noc zlewa się z dniem. Ale miasto może poszczycić się również przydomkiem "Wenecji Północy", zawdzięczanym gęstej sieci kanałów pokrywających metropolię. Nocna podróż po kanałach statkiem wycieczkowym w momencie podnoszenia mostów zwodzonych to nieprzerwanie jedna z największych atrakcji turystycznych Petersburga. Stęsknionych za kulturą przyciąga z kolei Ermitaż - muzeum, którego nie trzeba specjalnie reklamować.

Nieoficjalnie Petersburg to kuźnia kadr dla rosyjskiego obozu władzy. W 2000 roku, wraz z dojściem do władzy Władimira Putina, zaczęto mówić o wejściu "piterskoj komandy" do struktur rządowych w Rosji (Aleksiej Kudrin, German Gref, Aleksander Wołoszyn, Igor Sieczin). Może właśnie dzięki temu miasto zyskało miano organizatora "Rosyjskiego Davos" czyli Międzynarodowego Forum Gospodarczego, odbywającego się tu regularnie od 1997 roku.

Petersburg nieodłącznie wiąże się z Gazpromem i śmiałą budowlą tzw. Lachta Centr - konstruowaną jako przyszła główna siedziba rosyjskiego giganta gazowego. Nieopodal znajduje się również stadion Zenita Petersburg, czyli Gazprom Arena, mieszczący nawet 67 tysięcy widzów, na którym rozegrane zostanie siedem meczów w trakcie piłkarskich Mistrzostw Świata 2018, w tym jeden z półfinałów oraz mecz o trzecie miejsce.

Zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego FIFA, ukazującego Moskwę - jedno z miast gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej 2018:

https://www.youtube.com/watch?v=haQJed3b7-Y

Opracował: Dr Michał Kuryłowicz

Katedra Badań nad Obszarem Eurazjatyckim