Kazań

Kazań - stolica Tatarstanu, położona na lewym brzegu Wołgi. Oficjalnie uznana za trzecią, po Moskwie i Petersburgu, stolicę Federacji Rosyjskiej. Kazań jest określany jako jedno z piękniejszych miast Rosji, którego serce stanowi białokamienny kreml z murami i basztami z przełomu XVI-XVII wieku. Dominantą kremla są widoczne z daleka cztery wysokie minarety oraz niebieska kopuła meczetu Kul Szarif, zbudowanego w 2005 roku z okazji 1000 rocznicy założenia miasta. Wśród obiektów kazańskiego kremla na uwagę zasługuje budowla z XVI wieku - Sobór Zwiastowania oraz „krzywa” Wieża Söyembikä (odchylenie od pionu - prawie 2 metry), wybudowana w czasach  Piotra Wielkiego. Obok wieży jest usytuowany XIX-wieczny Dom Gubernatora, pełniący obecnie funkcję Pałacu Prezydenta Republiki - Rustama Minnichanowa
Kazań jest także jednym z najstarszych rosyjskich miast. Założony przez Bułgarów Wołżańsko-Kamskich w XI wieku, został zdobyty przez Złotą Ordę. W latach 1438–1552 miasto było stolicą Chanatu Kazańskiego i ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku Europa-Azja. Ostatecznie w 1552 roku Kazań znalazł się w granicach państwa rosyjskiego. Kolejne stulecia znacząco wpłynęły na sytuację rdzennych mieszkańców miasta - Tatarów. Obecnie stolica Tatarstanu liczy 1,2 mln mieszkańców, zaś Tatarzy i Rosjanie stanowią liczebnie największe narodowości (obie grupy ponad 500 tysięcy mieszkańców). Co ważne, mieszkańcy Kazania, jak i całego Tatarstanu, wykazują dużą tolerancję religijną. Dlatego „trzecia stolica Rosji” jest centrum islamu i eparchią prawosławną, gdzie w pokojowym współistnieniu żyją od dawna muzułmanie i chrześcijanie.
Z Kazaniem jest związanych wielu wybitnych twórców kultury i sztuki, m.in. poeta Gawriła Dierżawin, śpiewak operowy Fiodor Szalapin, kompozytorka Sofia Gubajdulina, pisarz Wasilij Aksionow. Miasto jest zaliczane do jednego z ważniejszych w Rosji centrów naukowych, w którym znajduje się kilka uczelni wyższych, w tym prestiżowy i jeden ze starszych w Rosji - Kazański Uniwersytet Państwowy. W stolicy Tatarstanu mieści się Teatr Opery i Baletu. Miejsce to słynie z corocznych międzynarodowych festiwali operowych (im. F. Szalapina) i baletowych (im. R. Nurijewa). Miasto szczyci się także Muzeum Narodowym Republiki Tatarstanu, które zostało uznane za największą instytucję kultury regionu nadwołżańskiego. W muzeum znajduje się jeden z ciekawszych eksponatów - kareta Katarzyny II, którą caryca przybyła do miasta w 1767 roku. Jej replika wykonana z brązu została ustawiona nieopodal Teatru Dramatycznego i jest kazańskim talizmanem dla osób marzących o podróżach. Wystarczy wsiąść do karocy i pomyśleć o miejscu, które pragnie się zobaczyć. Mieszkańcy Kazania są zgodni, że ich plany wyjazdowe zawsze się sprawdzają.
W Kazaniu odbędzie się 6 meczów, w tym mecz Polska - Kolumbia. Na potrzeby tegorocznych Mistrzostw Świata wybudowano nowoczesny stadion Kazań-Arena mieszczący 45 tysięcy widzów. Architektonicznie obiekt wpisuje się w krajobraz miasta i przypomina wodną lilię. 
Zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego FIFA, ukazującego Kazań - jedno z miast gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej 2018: 
https://www.youtube.com/watch?v=3QA5AoIHMmo


Opracowała: Dr Martyna Kowalska
Zakład Antropologii Kultury Rosyjskiej