Relacja z wyjazdu studentów IRiEW na Białoruś

W dniach od 6.05-10.05 br. 19 osobowa grupa studentów Instytutu Rosji i Europy Wschodniej (kierunków: Rosjoznawstwo i Studia Eurazjatyckie) wraz z opiekunem dr Danutą Gałygą uczestniczyła w wyjeździe naukowym na Białoruś, rozpoczynając tym samym cykl wyjazdów „Śladami polskości po ZSRR".

Grupa wyruszyła z Krakowa pociągiem do Terespola. Następnie udała się również pociągiem do Brześcia. Tam zwiedziła między innymi słynną Twierdzę Brzeską. Niestety ze względu na brak czasu udało się zobaczyć tylko niewielką część tego wspaniałego miejsca, ale oczywiście nie wszystko stracone! Jest już jeden powód do tego, aby tam wrócić. Kolejnego dnia grupa udała się do Mińska. Tradycyjna podróż, tradycyjne pociągi J Po kilku godzinach podróży studenci dotarli do hostelu. Kilka godzin snu i ruszyli dalej.

Pierwszego dnia w Mińsku grupa miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panem Dziekanem oraz studentami Wydziału Stosunków Międzynarodowych Państwowego Uniwersytetu w Mińsku. Kilku studentów z Białorusi zdecydowało się pokazać naszej grupie stolicę. Była również  okazja do zwiedzenia Biblioteki Narodowej. Tego dnia po raz pierwszy studenci spróbowali tradycyjnej białoruskiej kuchni, która tak jak wszyscy przypuszczali okazała się znakomita! Po kilku godzinach zwiedzania grupa powróciła do hostelu, aby już następnego dnia udać się do Grodna.

W Grodnie nasi studenci spotkali się z uczniami tamtejszej Społecznej Szkoły Polskiej zlokalizowanej obok Polskiego Konsulatu. W szkole tej uczy się języka polskiego kilkuset Polaków, którzy w sporej części przygotowują się do podjęcia studiów w Polsce. Grupa miała również okazję do spotkania z Panem Dyrektorem Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Po zakończeniu zwiedzania tego pięknego miasta, nasi studenci wrócili do Mińska.

I tak oto nastał długo wyczekiwany przez wszystkich moment J - Dzień Zwycięstwa. Co roku w Mińsku odbywa się parada symbolizująca zwycięstwo Armii Czerwonej. Tego dnia grupa miała możliwość wysłuchania przemówienia prezydenta Białorusi A. Łukaszenki. Po paradzie udano się do Muzeum Wojny Ojczyźnianej, gdzie studenci mieli okazję obejrzeć ogromne zbiory, które znajdują się w tym muzeum. Były to między innymi odznaczenia, broń czy też umundurowania z czasów II Wojny Światowej.

Niestety wycieczka tak szybko dobiegła końca jak szybko się zaczęła. Te 5 dni zdecydowanie wystarczyło, aby przekonać się jak piękne są wszystkie te miasta, które studenci mieli możliwość zwiedzić. Dla niektórych była to tak ogromna zachęta, że postanowili tu jeszcze kiedyś wrócić. Wyjazd zaowocował nie tylko wspaniałymi wspomnieniami, ale również wspaniałymi znajomościami.

Jesienią przyszłego roku akademickiego wybieramy się na Litwę, a już na wiosnę 2017 roku do Mołdawii! Już teraz zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w naszym projekcie!

Dr Danuta Gałyga oraz Studenci Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ